Apmācības

Otrais asinspēdas seminārs/nometne Latvijā, Liepājas raj.

Second educational bloodtracking seminar-camp

30.05.-01.06.2014.

Retrīveru un citu medību suņu darba pārbaudes

Qualifyng test for retrievers

27.10.2012.

Apmācība pa asinspēdu 30.08.2012. Rīgas rajonā

Patstāvīga nodarbība ar pīles spārnu 05.08.2012. Saulkalnē

        Ņemot vērā pagājušā gada pieredzi pīļu medībās, sapratu, ka derētu nedaudz apmācīt mūsu suņus lai situācijās, kad nošautā pīle pazūd skatienam un atrast to neizdodas, būtu iespēja piesaistīt suņu palīdzību. Tāpat noderētu arī suņu prasme iznest pīli no ūdens.

        Iesākumā aportēju pīles spārnu uz sauszemes. Te gan sapratu, ka liela kļūda ir vienai nodarboties ar abiem suņiem vienlaicīgi, jo bieži vien spārna pienešana pārvērtās par abu suņu rotaļām ķerenēs. Tomēr azarts un vēlme spārnu atrast bija ļoti liela, līdz ar to zināmā mērā savu esmu panākusi - interese ir!!! Tagad tikai atliek piestrādāt pie aporta pienešanas, kā arī pie spārna/pīles meklēšanas nepārredzamā vidē - garā zālē, brikšņos, pamežā.

        Mētājot spārnu netīšām sanāca to iemest kokā. Pašai, protams, bija lieli smiekli par manu "precīzo" roku, bet vismaz suņiem bija iespēja pameklēt pīli, kura nav redzama, izmantojot tikai un vienīgi ožu. Sanāca! Suņi ilgi un dikti ošņājās un precīzi norādīja, kurā kokā pīles spārns atrodas un kur tas ir meklējams.

        Kad bijām padarbojušies uz sauszemes, pārgājām pie nākamās nodarbības daļas - pīles spārna iznešana no ūdens.

        Ņemot vērā, ka Filipam vienīgā motivācija labprātīgi un patstāvīgi doties ūdenī ir bumbiņa, iesākumā nedaudz uzdzinu azartu ar bumbiņas mētāšanu ūdenī un tās iznešanu.

        Kad redzēju, ka azarts un vēlme strādāt ir, pārgājām pie pīles spārna. Nekādu problēmu! Spārna iznešana no ūdens mums izdevās krietni labāk kā ar aportēšanu uz sauszemes. Ja vēl pagājušajā gadā Filips nebija gatavs pat tuvumā iet tādam spārnam, tad nu jau viņš bez mazākās minstināšanās devās ūdenī un nesa spārnu.

        Tagad tik jāatstrādā ne tikai spārna iznešanu, bet arī to, lai spārnu/pīli suns pienestu man klāt un iedotu rokā. Ir mērķis, tātad jāstrādā!!!! Gandarījums pēc šīs nodarbības bija liels, jo redzēju, ka pamazām suņi maina attieksmi un parādās vēlme un spēja strādāt. Man ir patiešām lieliski un spējīgi suņi!!!!

Medību apmācības pa asinspēdu 04.09.2011. Vārnukrogā

         Šoreiz apmācībās piedalījās trīs bīgliņi. Ļoti priecē, ka pamazām bīglu īpašnieki apzinās, ka tas ir medību suns un sāk attīstīt šķirnei raksturīgās iemaņas, nodarbināt suni gan fiziski, gan garīgi, jo katra šāda apmācība liek sunim arvien vairāk domāt, analizēt apkārtni, smaciņas, virzienu utt., kā arī ir kārtīga pastaiga, pat izskriešanās brīvā dabā.

Runājot par Filipiņu, šoreiz viņš mani patiesi pārsteidza! Bija sajūta, ka suns ir sapratis, ko no viņa gaida, kas ir jādara, kā ir pareizi jāstrādā. Viņš kārtīgi apostīja pēdas sākumu, tad centīgi gāja pa pēdu, lielākoties strādājot ar apakšējo ožu, praktiski nenovirzoties no tās. Varēja redzēt, ka viņš reāli strādā un konkrēti pa izlikto pēdu, ja nogāja kādu solīti malā, tad ātri, ātri atgriezās atpakaļ. Tikai vienu reizi visā pēdas garumā viņš to nozaudēja, bet tad atkal ātri atgriezās atpakaļ un turpināja pa to iet. Katru guļvietu kārtīgi apostīja un pēdas galā uzrādīja nolikto ādu. Rējienu uz šādu beigta dzīvnieka ādu laikam jau mēs nepanāksim, tādēļ nākotnei jānosprauž mērķis apmācīties nodot ziņojumu par beigtā dzīvnieka atrašanu citādākā veidā.

 

Medību apmācības pa asinspēdu 21.08.2011. Vārnukrogā

        Šā gada 21.augustā apmeklējām medību apmācības pa asinspēdu. Lai arī mūsu suņiem jau ir darba diplomi, tomēr gribās šīs iemaņas uzlabot un pilnveidot, kā arī kādreiz šīs iegūtās un pilnveidotās iemaņas un prasmes varētu palīdzēt Janim medībās.

        Kā vienmēr nodarbība sākās ar instruktāžu un vēlāk, kamēr pirmie suņi devās mežā, katrs individuāli varēja pastrādāt ar suni, nostiprinot un pamācot paklausības elementus, kas medību sunim ir ļoti būtiski.

       Pirmo pēdu Filips izgāja visai pavirši, ļoti bieži viņa uzmanība pārslēdzās uz citām pēdām, skaņām un apkārt notiekošo. Tomēr jau otrajā pēdā viņš nostrādāja ļoti labi. Lai gan reizēm vēl nogāja no pēdas, bet katru reizi atgriezās un šoreiz varēja labi redzēt, ka viņš meklē tieši izliktās asinspēdas.

       Nodarbību laikā konstatēju, ka mums kārtīgi ir jāpiestrādā pie ziņojuma. Ar instruktoriem pārrunājām vairākus variantus un skatīsimies kas mums rezultātā izdosies.

          Nodarbības beigās mēģinājām uzkacināt suņus lai viņi centīgi aprietu beigto medījumu. Tādā lielā un azartiskā kompānijā tas mums arī izdevās un visi suņi kārtīgi aprēja beigto zvēru.

 

Medību apmācības retrīveriem un citiem medību sķirņu suņiem

02.07.2011., Mārupē

Šā gada 2.jūlijā apmeklējām medību apmācības retrīveriem un citiem medību šķirņu suņiem. Apmācība bija sadalīta trīs daļās: vispārējā paklausība un socializācija (iesācējiem); iemaņu aportēšanā un peldēšanā apgūšana; darbs ar pīli ūdenī vai trusi mežā.

Nodarbība sākās ar sevis iepazīstināšanu un mērķu nospraušanu katrai šķirnei, sunim atsevišķi. Ņemot vērā, ka medības ir process, kurā cieši sadarbojas suņa īpašnieks/mednieks un suns, tad ļoti būtisks ir cilvēka un suņa kontakts, un spēja sadarboties. Protams, šajā gadījumā nekādi neiztikt bez vispārējās paklausības elementiem. Visi apmācību dalībnieki atkārtoja komandas „blakus”, gan kustībā un pagriezienos, gan sēžot un trenējot izturību. Kā arī tika piestrādāts pie saimnieka un suņa sadarbības, komunicējot ar citiem dalībniekiem un to suņiem – mērķis: suns klausa un pievērš uzmanību saimniekam, neitrāli uztverot blakus kairinātājus.

Nodarbības turpinājumā tika atstrādāta komanda „aports”, kas ir ļoti svarīga retrīveriem, kuriem ir jāspēj brīdī, kad nokrīt putns, mierīgi palikt savā vietā blakus medniekam un pēc komandas doties sameklēt medījumu un atnest to medniekam. Šim vingrinājumam tika izmantots standarta mīkstais aports ar piesietiem putnu spārniem. Bīglam, kurš ir dzinējs un nav jāpienes medījums, aportēšanai tika izmantota bumbiņa un šis vingrinājums tika pildīts vairāk paklausībai, kontaktam ar saimnieku un kā rotaļa, jo medību procesā šī komanda šai šķirnei nav tik būtiska. Paužu laikā visi suņi aktīvi peldējās, izklaidi un veldzēšanos no karstuma savienojot ar apmācību, jo suņi peldēja pakaļ aportiem, tādējādi apgūstot iemaņas iznest medījumu no ūdens.

Trešajā nodarbības sadaļā suņi tika iepazīstināti ar medījumu, tas ir pīli un dots apostīt zaķi. Retrīveri devās uz apmācību pie ūdens, kur strādāja ar pīli, bet bīgli devās mežā meklēt zaķi. Pati būtība ir tāda, ka šoreiz nav manāmu asiņu (nav asins pēdu), bet zaķis ir ievainots un vēl pārvietojas. Suņa uzdevums ir iet pa zaķa pēdu un to atrast. Apmācībai tiek izmantots beigts zaķis, kurš tiek aizvilkts no ievainojuma vietas kādu gabaliņu tālāk, imitējot tā mēģinājumu aizmukt no medniekiem. Ideālajā variantā būtu vēlams lai bīgls atrasto zaķi aprietu, tādejādi dodot ziņu medniekam, ka medījums ir atrasts. Pa zaķa pēdu bīgli nostrādāja ļoti labi, bet pietrūka azartiska rējiena. Turpmākajās nodarbībās esam izlēmuši piestrādāt pie ziņojuma no suņa puses!

 

Medību pārbaudes pa asinspēdu

15.05.2011.

        15.maijā Latvijas Medību Suņu Klubs (LMSK) noorganizēja vienlaicīgi medību pārbaudes eksāmenu pa asinspēdu un izklaides pasākumu FUN DAY.

       FULL OF ENERGY WALMAR-STAR z Krainy Szczescia nokārtoja medību pārbaudi pa asinspēdu uz 3.pakāpi.

       Pēc noliktā eksāmena, izmēģinājām suņu reakciju uz mežacūku aplokā. Šoreiz palaidām suņus pie sivēniem ārpus aploka lai novērtētu viņu interesi par meža dzīvnieku.

Informācija par apmācībām pa mākslīgi izliktu asinspēdu

free counters